13. března se v Modré u Velehradu konal další ročník tradiční akce s názvem Hudifest. Hudifest je zkratka pro Hudebně-divadelní skautský festival. Festival se konal v bývalé základní škole, kde se sešlo celkem devět skautských družin (vlčata, světlušky, skauti a skautky). Každá družina si připravila scénku, krátký divadelní kousek zhruba do 15 minut, se kterým se předvedla na prknech, které znamenají svět :-). Divadelní soutěže se zúčastnily družiny či šestky z Jalubí, Modré u Velehradu, Tupes a Hluku. Byly to spíše "kolemmístní" a my až z daleka, jenže rádi hrajeme divadlo a máme zde přátele, kteří nás pozvali, abychom se zúčastnili.

Přípravám na naše divalo, které jsme pojmenovali: "Příští zastávka Lipany", předcházela dvoutýdenní výroba zbraní, dvoudenní psaní scénáře a krátké nacvičování. Všichni se opravdu na Hudifest těšili, protože se jim scénka líbila. A užili jsme si při jejím nacvičování docela dost srandy.

Ráno před vyjetím nás čekalo několik komplikací: neměli jsme vyrobené helmy, sušená kvítka a pak nám nečekaně chyběl i jeden odvoz do Uherského Hradiště. Helmy a kvítka se vyrobily, kdežto s odvozem byly problémy :-). Sraz jsme měli v 11:45 hodin před kinem. Přijet měl Veverky taťka a taťka sourozenců Borýskových. Přijel jen taťka sourozenců Borýskových, Veverčin taťka asi v 11:50 hodin oznámil, že je auto pokažené. Co teď? Nastala "obvolávačka". Nakonec to dopadlo tak, že měl přijet Tom do Hluku a vzít do Uhh zbytek lidí. Jenže v momentě po zavěšení hovoru Veverky a Toma přiběhl za Veverkou její taťka a řekl jí: "Honem, honem, Honza (její bratranec) vás odveze". Opět nastaly zmatky a volání nazpět Tomovi, že nemá jezdit. Ochotný bratranec přijel a zavezl nás až na Modrou. Tím pádem všechno dobře dopadlo. Před začátkem festivalu jsme si ještě zkoušeli texty. Někomu moc nešly, ale co se dalo dělat. Rozkaz byl jasný - učit se a mučit se. Asi v tom hrál svou roli i stres :-), kdo ví. Kolem druhé hodiny jsme se šli oblékat. Stále jsme čekali na jednoho člena, který si trajdal někde na rallye. I ten naštěstí kolem tři čtvrtě na dvě přijel. Tom a Veverka poté na nás "stramlili" naše kostýmy a pak nám podali do rukou i naše zbraně. Umělecký producent - Tom získal velkou pochvalu i poděkování (to až ke konci festivalu, když se odměňovalo :-)). Účastníci kolem jenom koukali :-). Následovalo několik společných fotek.

Náš zástupce, Veverka, nás šla přihlásit. Dostali jsme číslo 6, což nebylo zas tak špatné. Měli jsme tak ještě chvíli čas na opakování textu :-). Výstupy jednotlivých skupin byly zajímavé, ale v jednom okamžiku nám přišly i jednotvárné (možná jen někomu). Viděli jsme Popletenou pohádku od Žirafek z Jalubí, Jak Ozzák založil kapelu od Výrů a Bobrů z Modré, Jak Mach a Šebestová získali názornou pomůcku od Pampelišek z Modré, Tajemství hedvábí od Mravenců z Tupes, Kryštof Kolumbus objevil Ameriku od Vlků z Jalubí, O nevděčném vodníkovi od Včelek z Tupes, O kameníkovi od Žluté šestky z Jalubí a poslední dílo O Maxipsu Fíkovi ve škole od Čtyřlístku z Modré. Každé dílko, výstup si zasloužil obrovský potlesk, protože dostat děti k tomu, aby hrály divadlo není tak jednoduché. Kromě toho, program jednotlivých oddílů je asi docela dost nabitý a dostat do toho nacvičování není lehký úkol. Na každém vystoupení byla vidět velká snaha a radost z toho, že se všichni "herci a herečky" mohli předvést nejen svým vedoucím a pořadatelům, ale hlavně svým rodičům, kteří je okukovali ze všech stran. Největší odměnou byl potlesk publika.

Po jednotlivých vystoupeních přišlo na řadu hodnocení. Jednotlivá dílka hodnotili vedoucí zúčastněných skupin. Rozhodování bylo přetěžké, avšak nikdo neodcházel s prázdnou. Každá skupina si odnesla diplom za něco (např. nejpovedenější kostýmy, nejlepší zpěv, nejpočetnější soubor, atd.).

Ti zvlášť ocenění, kteří se líbili, se kromě získání diplomů mohli zakousnout do tří výborných dortů :-). Svišti získali diplom za nejveselejší scénku a za nejpovedenější kostýmy. Kromě toho si navíc nečekaně odnesli i jeden sladký dort! Máme velkou radost :-).

Na Hudifestu se hodnotil i hlavní vítěz, tzv. laureát. Pokud se nemýlím, tak jej získaly Žirafky z Jalubí a nakrojily si ten největší dort z těch tří :-).

Příští rok přijedeme znovu, pokud se Hudifest bude konat. Rádi tam jezdíme, protože je to fajn akce :-).