V pátek jsme společně oslavili Thinking day - den sesterství (nebo také den zamyšlení). Tento svátek nám má připomínat skautské přátelství na celém světě, že jsme bratrem a sestrou každé skautky a skauta a v neposlední řadě máme myslet na druhé, zejména na ty, kteří se nemají tak dobře jako my! Letošní motto dne sesterství zní: "Společně můžeme ukončit extrémní chudobu a hlad."

Rozhodli jsme se tento svátek hezky oslavit prostřednictvím oddílové schůzky. Začala již v 17:30 hodin na pastoračním centru, které nám zapůjčil otec Jaroslav. Oddílovou schůzku jsme zahájili hlasitým pokřikem v seskupení všech oddílových družin či šestek. Poté Veverka vysvětlila pravidla první hry, která měla probíhat v místních obchodech. Muselo se spěchat, neboť obchody už pomalu zavíraly. Hra se jmenovala "Dolar denně". Úkolem bylo zjistit ceny potravin, které stály méně jak 19,0999 Kč (takovou hodnotu měl kurz amerického dolaru ke dni 25.2.2010). Smysl této hry byl zřejmý - uvědomit si, že přežít s jedním dolarem na den, uživit tím rodinu, v našich podmínkách nelze a přesto to lidé žijící ve státech třetího světa zvládnou! Rozdělili jsme se na dvě skupinky, s každou skupinkou šel jeden zástupce. Zamířili jsme do Duhy. Rádce Šrupl vysvětlil paní prodavačce co chceme v obchodě dělat a ta ochotně svolila :-) Zjistili jsme, že uvařit si jídlo za 19 Kč pomalu ani nejde. Takže buď bychom si mohli uvařit litr pudingu bez cukru anebo špagety s kečupem :-). Po návratu do pastoračního centra jsme o průběhu hry živě diskutovali.

Další aktivitou byla hra Kompot, které předcházelo překvapení, jež se chystalo v kuchyňce. Tato hra rozproudila krev v žilách snad každému z přítomných členů. Všichni se u ní hezky bavili. To bylo křiku a smíchu :-) Další aktivitou, která nám měla připomínat mezinárodní realitu, byla hra Výměna peněz. Každý si z přichystaných šesti obálek vytáhl papírové bankovky. Tahalo se do té doby, až v obálách nebyla ani jedna bankovka. Poté následovala tzv. směna. Každý měl za úkol si s někým vyměnit jakoukoliv bankovku. Časový limit byl pět minut. Poté hra skončila a každý k Lišce odnesl své bankovky. Ta si u každého hráče zaznamenala, jaké bankovky směnou získal. Původně se měl počítat kurz, ale na to nebyl čas a tak to dostane za úkol Kotel. Ten nám do pondělka vypočítá kurz v eurech. Kdo bude mít nejvíce euro ze všech vyhrává :-) Bankovky jsme měli jak z bohatých států (např. USA, Rusko, Švýcarsko, Dánsko), tak i z chudých států(např. Angola, Papua, Malawi, Barma, Bangladéš). Peníze byly pouze černobílé. Škoda :-D. Byla to zajímavá zkušenost, protože ať je papír jakýkoliv, nemá vždy stejnou hodnotu. Do pondělí vyvěsíme na nástěnce v klubovně výsledky, které budou i na webu.

Předposlední mezinárodní bláznivou aktivitou byla hra Balonky. Hrají ji především skautky z USA či Mexika na oslavách, ale i jinde. U ní jsme se velmi vyřádili. Nejprve jsme utvořili dvojice. Jeden z dvojice si nafoukl a přivázal na nohu balonek. Dvojice se pořád musela držet za ruce. Cílem této hry bylo prasknout jiné dvojici balonek šlápnutím na něj a zároveň si ten svůj uchránit. Div se pastorační centrum neotřásalo v základech :-D

Poslední mezinárodní aktivitou byla ovocná hostina. Vedení připravilo pro členy ochutnávku všelijakého ovoce. Úkolem bylo poslepu a pomocí chuti poznat, o jaké ovoce se jedná. Do místnosti vstupovali hráči po trojici a Štupl jim dával do dlaně vždy jeden kousek ovoce po druhém. Některé ovoce bylo těžko po chuťové stránce rozpoznatelné, protože nepatřilo k běžným, které bychom u nás jedli denně. A co jsme připravili? Byla to jablka, hrušky, nashi, kiwi, pomelo, pomeranč, avokádo, citron, mango, grep, banán. Poté následovalo vyhodnocení této soutěže, ne bodově, ale tím, že jsme jim ukázali talíř a ovoce jsme pojmenovali a zařadili je do patřičné země původu. Nakonec se uskutečnila ovocná hostina. Ke stolu se slétlo sto much a požíralo sladké i kyselé ovoce :-)

Společně jsme se rozloučili rozjímáním v kruhu rozžehnutých svíček a skautskou večerkou.