Poslední lednový víkend jsem se vypravili dobýt Jižní pól jako členové výpravy Roalda Amundsena. Vyjížděli jsme brzo ráno z vlakového nádraží a mířili na Brno a dále do Fryčavy. Zde jsme vysedli. Čekalo nás 13 km do cíle. Cílem bylo dosáhnout místa, kde zemská osa protíná zemský povrch. Pro nás Jižní pól. Po cestě nás čekalo dobrodružství v podobě překážek a nástrah. Amundsenova výprava skutečně Jižního pólu dosáhla, psal se 14. prosinec roku 1911.  My jsme na to mysleli, ale mezitím jsme procházeli krásně zasněženou krajinou a do cíle nám ještě nějaký kus zbýval. :) Ale jako správní polárnici jsme se snažili být připraveni a nic nevzdávat! I sluneční paprsky nám byly dopřány. :) V cíli, kterým byla obec Svratka, kde jsme měli domluveno ubytování, jsme došli k večeru. Veverka nám tam připravila teplou večeři a čaj. Měli jsme odpočinek, a poté následovaly poslední herní aktivity. Kolem desáté hodiny večerní jsme se uvelebili znaveni do spacáků a zaposlouchali se do příběhu, který nám Veverka předčítala. Poté nám na dobrou noc do ruky vložila poklad. Byl to doufám zajímavý okamžik.

Ráno nám Víťa udělal rozcvičku, mnozí pomáhali Veverce s přípravou snídaně a kolem půl deváté jsme pokládali plné talíře na stůl.  Snídani a vlastně celý den jsme zahájili pokřikem, který vyjadřuje soudržnost, radost a dík. Poté jsme se pustili do jídla. Následoval úklid a poslední aktivity spojené s polární výpravou. Víťa měl připraven zajímavý vědomostní kvíz. Veverka nám také rozdala upomínkoou kartičku s polární liškou, kterou jsme si navzájem podepisovali.

Ještě jsme se stihli venku vyblbnout. Zkoulovali jsme Foxe, který přesně v tento den oslavil své narozeniny. Popřáli jsme mu házeným sněhem i něčím dobrým. :-) Doufáme, že jsme mu udělali menší radost. ;-)

 V poledne jsme se svačinou v batozích  odjížděli domů. Čekala nás cesta autobusem i vlakem. Nejdříve však do Brna. V Brně jsme měli podle plánu nějakou chvíli čas, a proto jsme se vypravili na krásné místo – ke katedrále sv. Petra a Pavla, kde nás vřele očekávala Smíšek. Rozdala nám sladkou, ale izdravou dobrotu v podobě kakaového mufínku s krásnou  papírovou upomínku, která byla zapíchnuta přímo v tom mufínku. Na chvíli jsme si skočili prohlédnout interiér katedrály a přímo přední jsme poté společně výpravu ukončili. Bylo to opravdu krásné a celá výprava se nám líbila. Díky za vše bratři a sestry! :-)

 

Veverka