V sobotu 27. dubna se uskutečnilo okresní kolo Svojsíkova závodu. Jedná se o závod družin, který Junák pořádá pro skautské družiny od roku 1946. Smyslem je, aby skautská družina prokázala dovednosti a znalosti týkající se skautské praxe, života ve družině, znalostí... A aby se také porovnala s ostatními zcela v duchu bratrském a fair play.

Okresní kolo se konalo v rekreačním areálu blízko Suché Loze. Počasí nebylo zrovna takové, jaké bychom si představovali, aby bylo. Ale bylo poměrně dobře. Nepršelo, slunce občas krátce zasvítilo a jen vítr byl ze všech těch divů asi nejvýraznější.

Na závod nás vezl objednaný autobus. Jakmile dorazil do místa, začala registrace družin. Rádce svoji družinu nahlásil na příslušné lejstro a pak se všichni šli obléct do krojů, protože o půl 10 se konal společný nástup. U nástupu byla vyvěšena státní vlajka za zpěvu skautské hymny. Nastalo přivítání, seznámení se základními pravidly závodu a průběhu, zdůraznění důležitých informací. Po ukončení nástupu se šli účastníci převléct do sportovního oblečení. V deset hodin byl vyhlášen start. Každá družina dostala mapu, číslo stanoviště, kam se má jako první dostavit. Mnohým dalo chvíli zabrat, než se v mapě správně zorientovali. Pak už družiny vyrazili do kopců, údolí, kde plnily připravené úkoly. Každé stanoviště bylo jiné. Na družiny čekaly disciplíny jako je fyzická zdatnost, zdravověda, orientace, historie skautingu, vaření na ohni, znalost rostlin, týmová spolupráce, šifrování, hlavolam… V závodě šlo prokázat jakousi připravenost, ale zároveň také možnost ukázat, jak dokáže taková družina spolupracovat. Spolupráce je základ. Za náš oddíl závodila družina Svišťů ve složení: B.P., Šimon, Broňa, Bóža, Ondrák, Melounek. Sice naši Svišti nestihli uvařit vajíčko natvrdo, což

bylo součástí jedné disciplíny, ale za to se umísili na 3. místě a postupují do krajského kola. Vajíčko nebylo uvařeno, protože se doběhlo na téměř poslední chvíli.

Moc všem gratulujeme a jsme opravdu hrdí.  :) Děkujeme i těm, kteří tuto družinu v našem oddíle vedou – Ztravě a Lišce. Vyhlašování výsledků proběhlo již ve 3 hodiny odpoledne.  Za zpěvu státní hymny jsme se pak rozloučili a odjížděli domů. Každá postupující družina byla odměněna drobnou cenu. Ta naše si odnesla poukázku na vstup do areálu Živá voda a archoskanzenu, zdarma.

Velmi dobře dopadly také naše další družiny ze střediska. První tří příčky napříč chlapeckou a dívčí kategorii vždy obsadila jedna ze družin střediska. A tak se společně můžeme radovat. :-)

Všem Svišťům, jejich rádkyním a doprovodu na závod velice a srdečně děkujeme. Díky za pomoc a obětavost.