Před námi se v nedělní ráno pomalu otevírala krásně zbarvená mírně mlnou zahalená chřibská krajina. Ty lesy z dálky sálaly mnoha barvami a my před nimi stáli natěšení zase společně prožít naše další dobrodružství. Tentokrát v neděli u příležitosti státního svátku, kdy tradičně vystupujeme společně s dalšími skauty z našeho okresu na nejvyšší vrchol Chřibů. Letos jsme měli výroční výstup – oslavit 100 leté výročí vzniku první Československé republiky. A jak víme i tehdy skauti byli u toho a díky ním vznikly první československé známky.

Ale… Srazili jsme se v UH a v 8:30 hodin jsme autobusem odjeli na Salaš. Zde jsme zahájili naši výpravu oddílovým pokřikem a rovnou od Lišky skauti  dostali zašifrovaný dopis, který měli vyluštit, aby se vědělo co bude následovat. Liška byla tak hodná, že jim s překladem pomáhala. :-) Zjistilo se v něm, ve kterém roce pomyslně jsme a co budeme dělat. A tak jsme se nechali po celou dobu výpravy překvapovat drobnými úkoly a hry. Kromě toho jsme se stále dokola kochali krásou podzimní přírody a nasávali vůně i barvy, škrábali se do kopců nebo řítili dolů. :-) Vážně to bylo krásné.

K vrcholu jsme dorazili půl hodiny před 12. Zamířili jsme k rozhledně, jenž byla naším cílem. Zde jsme se oblekli do krojů, upravili šátky, narazili razítko a těšili se společný začátek a vzpomínku na 100 let vzniku naší první Československé republiky.

V poledne zazněla z úst všech shromážděných u rozhledny zpěv československé hymny, My skauti jsme také drželi ruku v pozdravu a poté jsme  zpívali tatíčkovu oblíbenou píseň – Ach synku. A víte co? Bylo to přenádherné. Překrásná skromná oslava, ale mezi blízkými, svými. Po setkání u rozhledny jsme zamířili dolů ke skautskému setkání, kde se shromáždilo 200 skautů a skautek. I zde se zpívala státní hymna, slyšeli jsme dobré slovo od předsedy orj – Oldy. Letos byla střediskem Modrá nachystána hromadná hra v lese a brdníky v podobě nálepky. Mezitím co se hrála hra,  náš oddíl rozdával stužku trikoloru na památku. Mnoha přítomným to udělalo upřímnou radost. Byla také možnost opéct si své přinesené dobroty na ohni.

Výprava to byla vážně pěkná. Já  jsem ráda, že jsem svědkem toho, že tu stále vidím prostor pro dobrou východu skrze  pobyt v přírodě, občanství, spolupráci, partu a sdílení i společné zážitky. Vše může dobře právě přiblížit i zanechat hlubokou - skauting.  Opravdově i horlivě.

A nezapomeňme i na slova prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který prohlásil: „Šťastný je ten, kdo má bohatý obsah životní, šťastný je ten, kdo dovede poctivým úsilím zčásti uskutečnit své ideály.“  Skauti nezapomeňme: Be prepared.

 

Veverka