Dalo by se začít asi takhle:

„Už mám těch kuřat, beefsteaků, pommes frites a všelijakých á la až po krk. Kdyby takhle byl pořádný český vdolek, lívanec…“, povzdychl si prý nejednou při svých zahraničních cestách první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. My v oddíle jsme si nepovzdychli smutkem, ale radostí, protože jsme podruhé pořádali podzimní kavárnu. Tentokrát se nesla v duchu oslavy 100 let od založení naší první československé republiky. Jako skauti jsme na takové ohromné výročí nechtěli vzpomenout jen tak, ale rovnou jsme na takovou oslavu pozvali celé město. Právě i skauti stáli u zrodu první Československé republiky. Prokázali ji velkou službu.

Předem jsme doma dobře napekli (některé recepty byly opravdu prvorelublikové), vzali letní produkty jako např. bylinné sirupy, narhali bylinky, pak jsme k tomu přidali výbornou kávu z pražírny, biočaje z jihu Moravy... Poté jsme vyzdobili sál, roznesli květiny ve vázičkách, zapnuli stylovou swingovou, jazzovou hudbu a 7. října ve 14:00 jsme tuto kavárnu otevřeli pro veřejnost. U nás se neplatilo, nýbrž dobrovolně přispívalo. V místnosti se linula vůně kávy, skauti dělali obsluhu a hosté si mohli mezitím co čekali na dobrotu hrát na stole přichystané scrabble, luštit tajenku anebo povídat, smát se, zkrátka prožít nedělní odpoledne kapku nevšedně. Každý host také dostal dárek na památku – stužku trikoloru na malém kolíčku. Každý si tuto stužku velmi rád připnul na oblečení či tašku.  

V 17:00 hodin jsme také pořádali cestovatelskou besedu e Smíškem a Vítkem, kteří povídali a promítali fotografie z jejich prázdninové cesty po Arménii a Gruzii. Lidí přišlo jak na kavárnu, tak i na přednášku poměrně dost. My jsme z toto měli  radost. Na rozloučenou se všemi, kteří odcházeli z přednášky či kavárny jsme rozdávali slovíčko na cestu. Věříme, že i taková skautská troška udělala zase svět o něco lepší. Všem chceme upřímně poděkovat: všem našim skautským rodičům, že v tom jednou s námi:-), všem přátelům a hostům za jejich milou návštěvu a za přispění.  Dobrovolný příspěvek posíláme dobročinné organizaci. Děkování patří všem, kdo se o tuto kavárnu zasloužili! Zase naviděnou. :-)

 

Veverka